Anglická jazykověda

Co se naučíte

Doktorské studium oboru Anglická jazykověda rozvíjí znalosti studentů v lingvistických disciplinách a připravuje studenty na samostatnou výzkumnou činnost zejména v oborech pragmatika, sociolingvistika, stylistika, funkční syntax, fonologie a translatologie. Student získá přehled o metodách jazykovědného výzkumu, které pak aplikuje při zpracování disertační práce.

Základní modul tohoto programu, zaměřený převážně na oblast tradiční teoretické lingvistiky, je obohacen o dvě specializace: 1. Překladatelství angličtiny a češtiny a 2. Experimentální a aplikovaná lingvistika. Obě specializace nabízejí studentům hlubší zaměření na specifické otázky v oblasti translatologie a v oblasti experimentálního a aplikovaného výzkumu jazyka, zejména výzkumu v oblasti korpusové lingvistiky, akvizice jazyka a eye-trackingu.

Praxe

V programu není praxe vyžadována, kromě praxe, kterou studenti získávají při participaci na odborné činnosti katedry.

Absolventi doktorského oboru Anglická jazykověda najdou uplatnění na pozicích humanitního zaměření, které vyžadují schopnost samostatného kritického myšlení a prezentace širokého okruhu jazykovědných a společenských témat. Uplatňují se jako pracovníci výzkumných organizací, vysokoškolští pedagogové, redaktoři, překladatelé i vedoucí pracovníci humanitně orientovaných společností.

Údaje z předchozího přijímacího řízení (přihlášky 1. 1. – 30. 4. 2020)

Termín podání přihlášek: 1. leden – 30.duben 2020.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 25. května 2020.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti (pokud existuje);
  • projekt disertační práce v anglickém jazyce (rozsah 5 stran včetně bibliografie, s uvedením literatury a materiálu, který chce uchazeč zkoumat);
  • kopie magisterské diplomové práce v angličtině včetně posudků; pokud uchazeč nepsal magisterskou diplomovou práci v angličtině, může odevzdat kopii jiného delšího akademického textu (bakalářské práce včetně posudků, článku, eseje apod.).
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat elektronicky na Katedru anglistiky a amerikanistiky (hanzalek@phil.muni.cz) a v kopii také na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení (prijimaci.rizeni@phil.muni.cz). Závěrečné práce, které jsou v IS MU, není třeba posílat.

Požadavky k přijímací zkoušce:

Uchazeč si k ústní zkoušce nastuduje Pražskou školu jazykovědnou (1 kniha dle vlastního výběru) a měl by prokázat základní vědomosti z obecné a teoretické lingvistiky. Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce a proběhne distanční formou.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

• kvalita a proveditelnost projektu;
  • orientace uchazeče v lingvistice, zejména v oboru, v němž je disertace naplánována;
  • znalost vývoje Pražské jazykovědné školy

Možnosti studia

Jednooborové studium

Jednooborové studium se specializací

V rámci jednooborového studia má student možnost prohloubit si vědomosti v konkrétním zaměření daného studijního programu, specializaci si vybírá jednu. Název specializace pak bude uveden i na vysokoškolském diplomu.

Informace o studiu

Zajišťuje Filozofická fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční ano