Informace pro studenty

Výuka a zkouškové období

Provoz MU se řídí univerzitním semaforem. Pro více informací o aktuálním stavu výuky sledujte stránky muni.cz/koronavirus, stránky fakult a barevné označení budov MU. 

Nový akademický rok 2021/2022 začal 13. září 2021.

Ve všech budovách MU je povinné nosit ochranné prostředky dýchacích cest (úst a nosu) dle aktuálních vládních nařízení

Očkování

Očkování na Masarykově univerzitě
 • Studenti se mohou naočkovat přímo na univerzitě. Očkování se uskuteční: 
  • v úterý 18. ledna v Univerzitním kampusu Bohunice v místnostech B22/302 a B22/303 od 14 do 19 hodin
  • v pátek 21. ledna na Filozofické fakultě MU, místnost D22 v budově D od 9 do 14 hodin
  • v úterý 25. ledna na Komenského nám.,  místnost č. 204 a č. 205 od 14 do 19 hodin
 • Na všech místech na MU bude k dispozici vakcína od firmy BioNTech/Pfizer a Moderna (obě dvoudávkové). Na očkování je možné přijít bez registrace a rezervace času, s sebou si přineste průkaz pojištěnce a doklad totožnosti, případně platební kartu.
 • Od pondělí 10. ledna bude opět otevřeno očkovací centrum kliniky SurGal. Očkování je možné bez registrace/rezervace, vždy v pondělí a ve čtvrtek, v době od 13 do 19 hodin. K dispozici je vakcína od firmy Pfizer/BioNTech, Moderna pouze po předchozí rezervaci na tel. čísle: 775 310 996.
 • Od 15. 11. 2021 došlo ke změně u cizinců bez pojištění, ti si hradí pouze aplikaci dávky. Více informací zde
 • K vakcinaci můžete dorazit pro první očkování, povinné přeočkování (u vakcíny Pfizer/BioNTech, nejdříve po 21 dnech, u Moderny 28 dnech) či posilující třetí dávku. Aktuální informace o pravidlech pro podání posilující dávky naleznete zde. Na očkování se mohou dostavit i rodinní příslušníci starší 16 let.
 • Od 1. února 2022 dojde ke zkrácení platnosti očkovacích certifikátů na 9 měsíců. Po očkování posilovací dávkou není platnost certifikátu v tuto chvíli omezena.
 • Dotazy směřujte na ockovanicovid@muni.cz.
 • Prosíme všechny studenty o to, aby v aplikaci v ISu aktualizovali své údaje ohledně očkování. 

 

Očkování v národních očkovacích centrech
 • Zaregistrujte se v centrálním registru Registrace na očkování - Zadání tel. čísla (mzcr.cz). Doporučujeme vybrat očkovací místo dle stavu vakcín a délky čekajících front: COVID očkování (opendatalab.cz). Pokud již máte vytvořenou registraci a přišla Vám zvací SMS s PIN2 s oznámením o možnosti rezervace termínu, volte 1. termín očkování tak, abyste se mohli dostavit na 2. dávku očkování. Myslete na to, abyste v době druhé očkovací dávky byli přítomni v místě očkování.
 • Registrovat k očkování proti COVID-19 je možné i pro cizí státní příslušníkyRegistrační systém na registrace.mzcr.cz je dostupný také v angličtině.
  • Systém nabídne cizincům očkovací místa, která budou většinou v některé z velkých nemocnic. MU tedy toto očkování nezajišťuje. Další instrukce týkající se očkování cizinců v ČR prosím sledujte na anglické verzi této stránky.
  • Od 15. 11. 2021 došlo ke změně u cizinců bez pojištění, ti si hradí pouze aplikaci dávky. Více informací zde
  • Více o vakcinaci cizích státních příslušníků zde a zde.
  • Případné dotazy směřujte na ockovanicovid@muni.cz.

 

Pro cizince očkované proti COVID-19 v zahraničí platí následující:
 • pro občany zemí Evropské unie, kteří mají ukončené očkování proti covid-19 vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) v třetích zemích, platí stejné podmínky jako pro občany očkované v Česku (tedy např. vstup do ČR bez testu, nepovinné testování při účasti na vzdělávání nebo při využívání různých služeb nebo návštěvě stravovacích zařízení apod.)
 • od pondělí 23. srpna bude ČR uznávat očkování proti koronaviru u lidí ze zemí mimo Evropské unie, pokud bude jejich vakcína schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA) nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro nouzové použití. Pro rodinné příslušníky budou standardně vydávána víza, to se ale nebude týkat extrémně rizikových zemí.

Knihovny a počítačové učebny

V počítačových učebnách platí povinnost prokazovat O-N-T.

Knihovny jsou uzavřeny pro veřejnost. MU doporučuje systém distanční výpůjčky, prezenční výpůjčky jsou možné dle rozhodnutí fakult za dodržení platné legislativy. Pro podmínky vstupu do knihoven se prosím před návštěvou informujte na příslušném HS. Pro více informací sledujte weby knihoven Masarykovy univerzity a fakult.

Služba e-výpůjčka umožňuje prohlížení naskenované studijní literatury z knihoven MUNI na obrazovce počítače bez možnosti jejího stahování a ukládání.

Menzy

Fungování menz upravuje ředitel SKM a Krizový štáb MU dle aktuální epidemické situace.

Je povinné nosit ochranné prostředky dýchacích cest (úst a nosu) dle aktuálních vládních nařízení. U sezení jsou nastaveny rozestupy a další podmínky dané legislativou. Pro více informací sledujte web SKM http://www.skm.muni.cz/menza/aktuality.

Hotová jídla je nutné objednávat dva dny předem (přes WebKredit či MobilKredit), přímo na místě je bez objednání na výběr minimálně z pěti jídel. 

Koleje

Fungování kolejí upravuje ředitel SKM a Krizový štáb MU dle aktuální epidemické situace. Podrobná ustanovení pro jednotlivé provozy najdete na webu SKM: https://www.skm.muni.cz/kolej/aktuality.

Na kolejích je zakázáno konání společných setkání ve vnějších a vnitřních prostorách. Ve společných prostorách je povinné nosit ochranné prostředky dýchacích cest (úst a nosu) dle aktuálních vládních nařízení

Student musí před zahájením ubytování prokázat, že:

 • byl plně očkován (14 dnů od poslední dávky),
 • prodělal covid-19,
 • absolvoval nejdéle před 3 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2, nebo absolvoval nejdéle před 24 hodinami rychlý antigenní test (RAT) na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem

Výše uvedené je nutno prokazovat každých 7 dnů (vyjma očkování a prodělání covid-19, které se dle opatření prokazuje pouze jednou před zahájením ubytování). V případě, že student výše uvedené neprokáže, není mu umožněn vstup do ubytovacího zařízení.

Cestování

Výjezdy studentů MU na zahraniční pobyty:

Informace týkající se výměnných pobytů najdete na webu Centra zahraniční spolupráce MU.

Vstup cizinců na území ČR:

Pravidla vstupu do ČR řídí tzv. „semafor“, který rozděluje země EU do pěti kategorií na základě rizika nákazy a určuje podmínky, za nich je možné z těchto zemí přicestovat do ČR. Seznam zemí je aktualizován v týdenních intervalech na základě epidemiologické situace ve světě. 

Masarykova univerzita pro cizince pravidelně aktualizuje informace týkající se vstupu do ČR na anglické verzi tohoto webu, pro více informací se proto prosím přepněte do angličtiny.

Přijíždějící zahraniční studenti mohou také pomocí této aplikace zjistit, za jakých podmínek mohou vstoupit do ČR:

 • Z povinného testování či karantény mají výjimku přeshraniční pracovníci, žáci a studenti, kteří za účelem výkonu práce nebo vzdělávání pravidelně alespoň jednou týdně oprávněně překračují státní hranici s Českou republikou a nebudou na území ČR pobývat déle než 12 hodin.
 • Další podrobnosti týkající se vstupu do ČR najdete na webu Ministerstva vnitra.

Informace týkající se víz

Informace týkající se přijímání žádostí o víza a pobyty v ČR najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Akademické obřady

Akce nesouvisející s hlavní činností MU (např. oslavy, ceremonie apod.) se nekonají. 

Psychologické poradenství

Epidemie koronaviru doléhá nejen na fyzické, ale také na psychické zdraví lidí. Jak se udržet v dobré duševní kondici si můžete přečíst například zde Jak neztratit hlavu v době koronavirové nebo zde Kvůli koronaviru teď zažíváme stres podobný válce. Jak mu čelit?. Řadu užitečných rad najdete také na webu katedry psychologie.

Pro studenty funguje na Masarykově univerzitě dlouhodobě služba Psychologického poradenství, aktuálně je ale kvůli vládním nařízením jen v online režimu. V souvislosti s aktuální krizovou situací Poradenské centrum MUNI zřídilo speciální službu krizové psychologické pomoci s upraveným režimem zkrácených online konzultací (Skype, email) pro témata související s pandemií koronaviru. Poptávku je potřeba poslat na e-mailovou adresu koronavirus@muni.cz. Do předmětu zprávy uveďte: Pomoc psychologa - student.

Testování

Od pondělí 20. 12. 2021 je v areálu Univerzitního kampusu Bohunice umístěno testovací centrum sloužící pro testování zaměstnanců i studentů MU antigenními i PCR testy.

Provoz testovacího místa: po – ne od 7:00- 19:00. Rezervační slot pouze pro zaměstnance a studenty MU, bude vyhrazen po – pá 7:00-10:00. Rezervace termínu probíhá přes stránky Covid Spot: antigenní testování na Covid-19, Brno, kde je vytvořen speciální link pro zaměstnance a studenty MU.

Pro veřejnost (s možností testování také zaměstnanců a studentů MU) je testování otevřené po – pá 10:00-19:00 a so – ne 7:00- 19:00.

Testování pro pojištěnce, tj. zaměstnance a studenty MU i veřejnost, se řídí pravidly pro úhradu preventivních testů z veřejného zdravotního pojištění.

Pro samoplátce možnost platby na místě.

Máte otázky? Napište nám.

e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info