Strategie úspěšného studenta

Každý student by si přál, aby jeho studium bylo úspěšné a vše šlo hladce. Na začátku studia i během něj ale mohou nastat situace, kdy budete muset mobilizovat síly, a proto pro vás máme několik zásadních doporučení. Pokud se jimi budete řídit, vaše cesta studiem bude rozhodně jednodušší.

Zaprvé: Buďte informovaní, neznalost neomlouvá.

Přechod na vysokoškolský způsob studia je velkou změnou oproti tomu, na co jste byli zvyklí na střední škole. Univerzita předpokládá studentovu samostatnost a klade důraz na individuální práci studenta s informacemi. Těch, které musíte na začátku studia pojmout, je velké množství, orientace v nich a jejich alespoň základní znalost se vám však bezesporu vyplatí.

Studium na vysoké škole se řídí několika předpisy a dokumenty. Nejdůležitějšími z nich jsou:

Zadruhé: V případě, že se v průběhu studia dostanete do nějakého problému, řešte ho aktivně a včas.

I přes veškerou vaši snahu se něco nepovedlo a nastal ve vašem studiu jistý problematický moment? Zachovejte klid, zvolte aktivní přístup, problém neodkládejte a hlavně svoji situaci řešte včas. Rozhodně se nevyplatí spoléhat na rady typu „Pepa z druháku říkal“.

Namísto toho si prostudujte oficiální zdroje, které se danou problematikou zabývají, a informujte se, kdo a kde je kompetentní problém řešit a jaký je na vaší fakultě obvyklý postup. Pokud vám něco uniklo nebo jste něco zanedbali, postavte se k tomu čelem a nesnažte se vymýšlet si neotřelé výmluvy. Řešení vaší situace to neprospěje. Ideální je říct pravdu, co k problému vedlo, z jakého důvodu problém (např. nesplnění povinností pro postup do dalšího semestru) vznikl.

Co vám může studium zkomplikovat?

Typických i těch neobvyklých potíží v průchodu studiem může být celá řada, my vás upozorníme na ty nejčastější. Vrásky na čele vám může způsobit například neúspěšně ukončený předmět, neznalost podmínek pro postup do dalšího semestru, zanedbávání průběžné přípravy nebo upřednostnění brigády, ale například také souběžné studium.

A doporučení na závěr? Znejte své povinnosti, buďte proaktivní a nebojte se říci si o pomoc.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info