Osobnosti Masarykovy univerzity

Božena Komárková

1903–1997

filozofka, teoložka, učitelka, politická vězeňkyně a signatářka Charty 77

Božena Komárková patřila mezi první generaci studentů, kteří absolvovali Masarykovu univerzitu. V únoru roku 1948 získala doktorát z filozofie a zahájila habilitaci na Filozofické fakultě MU. Mohla tak patřit mezi první ženy – docentky Masarykovy univerzity, které se do akademického světa prosadily po skončení druhé světové války. Pro její názory nekonvenující s komunistickým režimem jí byla habilitace záhy přerušena a Božena Komárková byla po zbytek života odkázána na práci v pomocných profesích.

Lidským právům se věnovala odborně i vlastními životními postoji. Disertace na toto téma jí vyšla v exilu na Univerzitě v Basileji a tam také obdržela čestný doktorát. Ve své zemi byla terčem perzekuce. Docentkou MU byla v rámci rehabilitací jmenována až v roce 1992, téměř ve svých devadesáti letech a krátce před koncem svého života.

Zkušenost prázdnoty života uprostřed hojnosti ukazuje, že hojnost ničeho neubrala na lidské problematice, postavila ji však do ostřejšího světla. Otázka po Bohu se ve světě dospělého a hojností saturovaného člověka neotevírá z hrůzy před neznámem…je to otázka svobodného člověka, který sám svrchovaně stačí být hotov s vlastní existencí – ale právě proto jeho existence pro něho ztrácí hodnotu.

Božena Komárková, esej Život zdarma (1961)

Bez popisku

Autorka ilustrace: Kateřina Veselá, studentka filozofické fakulty

Seznamte se také s dalšími osobnostmi


Zanechte nám kontakt

 

Sledujte nás

   

Najděte nás na mapě

 


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info