Osobnosti Masarykovy univerzity

Liselotte Siebenschein

1917–2000

studentka přírodovědecké fakulty 

Jedna z prvních žen, jež uprchly z koncentračního tábora Terezín.

Pocházela z brněnské židovské rodiny žijící v ulici Mezírka. V závěru třicátých let začala studovat na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, avšak své studium vzhledem k dobovým protižidovským opatřením a následnému uzavření českojazyčných vysokých škol už nemohla dokončit.

V listopadu 1941 byla zařazena do transportu směřujícího do koncentračního tábora Terezín. V táboře pobyla jen krátce, se spoluvězeňkyní Gertrude Schlag se rozhodla uprchnout, což se oběma také podařilo. Dopadeny ale byly už 2. ledna 1941 a po dvou měsících potrestány transportem na východ. Obě skončily v Polsku, v táboře Izbica, kde vládlo kruté zacházení s vězni. Getrude Schlag zde záhy zahynula. Liselotte Siebenschein však i přes hrůzné podmínky přežívala. Věznitelé ji několikrát zbili do bezvědomí a vyrazili jí zuby. To ji však nezlomilo a už 2. července 1942 se znovu vydala na útěk směrem na jih. Po osmnácti dnech byla opět dopadena a zatčena v Maďarsku, odkud ji deportovali na Slovensko. Nakonec byla internována v pracovním táboře v Seredi, kde vládly mnohem snesitelnější podmínky. Vdala se tam a porodila dítě. Rodina se po vypuknutí Slovenského národního povstání ukrývala, její manžel byl ale později zatčen a odvlečen do koncentračního tábora Bergen‑Belsen, kde se sice dočkal osvobození, ale na následky věznění bezprostředně po válce zemřel.

Liselotte Siebenschein se po válce vrátila do Brna a po roce 1948 se vystěhovala do Izraele. Spolu se svojí přítelkyní byla mezi prvními ženami, kterým se útěk z koncentračního tábora Terezín zdařil.

Bez popisku

Autorka ilustrace: Ester Hotová, studentka pedagogické fakulty

Seznamte se také s dalšími osobnostmi


Zanechte nám kontakt

 

Sledujte nás

   

Najděte nás na mapě

 


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info