Osobnosti Masarykovy univerzity

František Vláčil 

1924–1999

filmový režisér a scenárista

Velikán českého filmu, režisér pozoruhodných a oceňovaných snímků je svým mládím a vzděláním, jež ho zásadně formovalo, spojen s Brnem a Masarykovou univerzitou.

Židenická kasárna          
Otec byl vojákem z povolání, a tak se dospívající František v dětství několikrát stěhoval. Narodil se v Českém Těšíně, domovské právo měl v Hranicích na Moravě a své dospívání a mládí prožil v Židenicích, v rodinném domku na Rokytově ulici naproti tamních kasáren.

Gymnázium Elgartova  
Ze Židenic denně docházel přes řeku Svitavu do sousedních Husovic, kde studoval na tamním gymnáziu. Jeho spolužákem byl Oleg Sus, významný kritik umění a literatury, jenž se stal jeho celoživotním přítelem.

Filozofická fakulta MU  
Na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity se zapsal na jaře roku 1947. František Vláčil byl v té době nejvíce zainteresován dějinami umění. Během celého studia si nejčastěji zapisoval kurzy Alberta Kutala, mezi studenty nesmírně oblíbeného pedagoga a významného znalce starého českého umění. Své studium hodlal zakončit prací o moderním malířství.

Grohova/Jiráskova        
Aby si na studium dějin umění přivydělal, začal docházet do nedalekého filmového studia, jež se nacházelo na nároží ulic Grohovy a Jiráskovy, tedy od fakulty doslova za rohem. Zde pomáhal s tvorbou krátkých animovaných snímků a praxí se tak od píky naučil řadě činnostem provázejícím filmovou tvorbu: konturování, ilustrování, střih, práci kameramana, scénáristy, produkčního, a nakonec i režiséra.

Husova 16                          
Na Husově ulici pod Špilberkem se nachází jedno z nejstarších uměleckoprůmyslových muzeí světa a svého času významná brněnská instituce. Po studiích dějin umění se tu chtěl František Vláčil stát archivářem. Osud tomu ale nechtěl. Jeho životní profesí se stal film.

Barrandov                         
K celovečerním filmům produkovaným na Barrandově se dostal teprve v 60. letech, kdy natočil psychologicky laděná historická dramata jako jsou Markéta Lazarová, Údolí včel, či Adelheid. Těmito mistrovskými díly se zařadil mezi hlavní představitele československé nové vlny a nesmazatelně se zapsal do dějin české kinematografie.

Bez popisku

Autor ilustrace: Ivan Svárovský, absolvent MU 

Seznamte se také s dalšími osobnostmi


Zanechte nám kontakt

 

Sledujte nás

   

Najděte nás na mapě

 


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info