Trestní právo

Doktorské studium v prezenční nebo kombinované formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Co se naučíte

Doktorský studijní program je zaměřen vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost v oboru trestní právo (hmotné i procesní) a v souvisejících neprávních vědních disciplínách (zejména kriminologii a kriminalistice). V návaznosti na trestní právo hmotné a procesní nezůstávají stranou též vybrané aspekty ústavněprávní, mezinárodněprávní a evropské. V průběhu studia je kladen důraz na teoretické stránky uvedených oborů a disciplín v kombinaci s jejich dopady v základních oblastech trestněprávní praxe. Cílem a součástí studia je i osvojení si základů vědecké práce a jejich uplatnění při realizaci publikačních aktivit. Program je určen především těm, kteří se chtějí věnovat akademické dráze a vědecké práci a rovněž těm, kteří chtějí získat hlubší teoretické znalosti v oboru trestního práva a uplatnit je v trestněprávní praxi.

„Není trestu bez viny.“

„Studium doktorského studijního programu na Právnické fakultě Masarykovy univerzity bych doporučovala každému, kdo chce nadále rozvíjet své dovednosti a znalosti pod odborným vedením zkušených pedagogů. Fakulta poskytuje příjemné studijní zázemí, bohatý knihovní fond a elektronický přístup do mnoha odborných zahraničních periodik, což studentovi značně usnadní vědecké bádání. Každý rok se také pořádají různé odborné akce a konference, jichž se student může aktivně zúčastnit. Fakulta rovněž nabízí možnost realizovat rozličné zahraniční pobyty, které studenta obohatí jak po odborné, tak po osobnostní stránce. Lidé na fakultě, ať už se jedná o pedagogické, nebo nepedagogické pracovníky, se snaží vytvářet příjemné prostředí pro studium.“

Mgr. Vendula Vymazalová Mgr. Vendula Vymazalová
studentka programu Trestní právo

Praxe není součásti studia.

Absolvent studijního programu bude připraven k odborné vědecké práci v akademické sféře, v oblasti výzkumu či trestní legislativy, ale i při výkonu trestního soudnictví, ve sféře státního zastupitelství a v dalších oblastech orientovaných na trestní právo a související neprávní vědní obory, v nichž je zapotřebí hlubokého teoretického základu a jeho promítnutí do aplikační praxe v podobě interpretace a aplikace právních norem.

Zajišťuje Právnická fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Oborová rada a oborové komise

Váháte? Máte otázku? Pošlete nám e-mail na

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Trestní právo? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

prof. JUDr. Věra Kalvodová, Dr.

Konzultant programu

e‑mail: