Jak se MU staví k využívání nástrojů umělé inteligence?

Poslední roky přinesly spoustu nových nástrojů, které mohou studenti i učitelé využít ve výuce. Více se o nástrojích, založených na různých formách umělé inteligence či neuronové sítě (dále AI), můžete dočíst v E-learningovém portálu MU v ISu.

Podrobné stanovisko univerzity naleznete na Úřední desce. MU se k etickému a transparentnímu použití AI staví pozitivně a vnímá její potenciál. Při využívání AI je tedy potřeba dbát na principy akademické integrity podobně jako při využívání jiných nástrojů, proto byla vypracována doporučení k využití nástrojů umělé inteligence při plnění studijních povinností. Ta obsahují například ukázky různé míry využití AI a odpovídající citování těchto nástrojů. Možnost či míra využití AI při plnění studijních povinností vždy závisí na konkrétní povaze úkolu a pokynech vyučujícího nebo vedoucího práce.

Tématu se věnuje i organizace ENAI (European Network for Academic Integrity). Její stanovisko naleznete zde.

Kde se dozvědět více?

V pondělí 27. listopadu 2023 se konala diskuzní přednáška s názvem Generativní umělá inteligence - etické aspekty a možnosti využití při studiu. Akci připravil Odbor pro kvalitu ve spolupráci s Poradenským centrem MU a byla určena především studentským zástupkyním a zástupcům v programových radách a akademických senátech. Prezentace z přednášky doktora Tomáše Foltýnka na webu, kde se s ní můžete seznámit.

prezentace

Nevíte? Tápete?