Jak se to může stát, že mi bude vyměřen poplatek za studium?

Případ první:

Student studuje program bakalářského studia, který standardně trvá tři roky. Studium si již o rok prodloužil a nyní nestihl včas odevzdat diplomovou práci. Jedná se o jeho jediné studium, mimo toto studium na žádné vysoké škole nestudoval. V takovém případě zákonné podmínky pro zahájení řízení o vyměření poplatku nastanou dnem, kdy překročí standardní dobu studia zvětšenou o rok.

Případ druhý:

Studentka byla dříve zapsána ke studiu na jiné fakultě nebo univerzitě, její obor jí ale nevyhovoval a rozhodla se proto toto studium ukončit a přihlásit se na Masarykovu univerzitu. Do standardní doby studia se jí proto pro účely vyměření poplatku započítá i 8 měsíců a 6 dní, které v přechozím studiu odstudovala. Zákonné podmínky pro zahájení řízení o vyměření poplatku tedy nastanou o 8 měsíců a 6 dní dříve než u její spolužačky, která žádné jiné studium na vysoké škole nestudovala.