Jaké slevy na jízdné budu mít při studiu?

Slev pro studenty na dopravu je řada. Zajímat vás ale budou především dvě. Sleva na hromadnou dopravu v Brně a žákovské jízdné, které můžete využívat u všech vnitrostátních dopravců při cestě z domova do školy a naopak.

1) Městská hromadná doprava v Brně

Dopravní podnik města Brna vydává prezenčním studentům jízdní průkazky (v Brně se jim říká „šalinkarty“) s platností až na 14 měsíců. Konkrétní dobu platnosti určuje předplatní kupon.

Abyste průkazku získali, musíte předložit kartu ISIC s platnou přelepkou pro nadcházející akademický rok. Případně postačí i papírové potvrzení o studiu, které nesmí být starší než 30 dní – platnost průkazky ale bude omezena jen na aktuální semestr.

„Student si běžně pořizuje jízdní doklad v září, takže je možné si předplatní kupony kupovat až do konce září následujícího, po celé období ale musí být studentem prezenční formy studia. Pokud studium přerušíte nebo ukončíte, nárok na slevu zaniká a jízdní doklad je třeba vrátit,“ vysvětluje mluvčí DPMB Barbora Lukšová.

Jízdní průkazku pořídíte také on-line. DPMB totiž nedávno navázal spolupráci s univerzitou. Jak postupovat pro založení průkazky?

• Zaregistrujte se na stránkách www.brnoid.cz.
  • Na webu si založte „šalinkartu“ a kupte elektronickou jízdenku.
  • Zajděte na některou z poboček DPMB kvůli ověření údajů – vezměte si s sebou občanský průkaz. Musíte to provést do 21 dní po založení šalinkarty.
  • Do svého účtu zadejte školní identifikační číslo a systém bude automaticky ověřovat váš status studenta. Nemusíte tedy pravidelně chodit na přepážku s papírovým potvrzením o studiu.

Návod pro založení účtu, průkazky i pro nákup jízdenky najdete na webu Brno iD.

2) Žákovské jízdné

Pro uplatňování žákovského jízdného, na které máte nárok při prezenčním studiu do 26 let při jízdě mezi domovem a školou, je potřeba si pořídit takzvaný žákovský průkaz. Platí pro cesty vlakem či autobusem v rámci České republiky. Koupit si ho můžete třeba na pokladnách Českých drah. Poté je potřeba nechat si ho potvrdit na studijním oddělení.