Jaké slevy na jízdné budu mít při studiu?

Slev pro studenty na dopravu je řada. Zajímat vás ale budou především dvě. Sleva na hromadnou dopravu v Brně a žákovské jízdné, které můžete využívat u všech vnitrostátních dopravců při cestě z domova do školy a naopak.

1) Městská hromadná doprava v Brně

Dopravní podnik města Brna vydává prezenčním studentům jízdní průkazky (v Brně se jim říká „šalinkarty“) s platností až na 14 měsíců. Konkrétní dobu platnosti určuje předplatní kupon.

Abyste průkazku získali, musíte předložit kartu ISIC s platnou přelepkou pro nadcházející akademický rok (pozor, už neakceptují potvrzení o studiu).

„Student si běžně pořizuje jízdní doklad v září, takže je možné si předplatní kupony kupovat až do konce září následujícího, po celé období ale musí být studentem prezenční formy studia. Pokud studium přerušíte nebo ukončíte, nárok na slevu zaniká a jízdní doklad je třeba vrátit,“ vysvětluje mluvčí DPMB Barbora Lukšová.  

Jízdní průkazku pořídíte také on-line. DPMB totiž navázal spolupráci s univerzitou. Jak postupovat pro založení průkazky?

  • Zaregistrujte se na stránkách www.brnoid.cz.
  • Na webu si založte „šalinkartu“ a kupte elektronickou jízdenku.
  • Zajděte na některou z poboček DPMB kvůli ověření údajů – vezměte si s sebou občanský průkaz. Musíte to provést do 21 dní po založení šalinkarty.
  • Do svého účtu zadejte školní identifikační číslo a systém bude automaticky ověřovat váš status studenta. Nemusíte tedy pravidelně chodit na přepážku s papírovým potvrzením o studiu.

Návod pro založení účtu, průkazky i pro nákup jízdenky najdete na webu Brno iD.

2) Studentské jízdné

Od 1. září 2018 můžou všichni studenti do 26 let v České republice právě využít plošnou slevu na vlaky a autobusy ve výši 75 procent bez ohledu na to, jestli jedou do školy nebo třeba na prázdniny.

Na cestování za čtvrtinu obyčejného jízdného mají nárok všichni studenti bez ohledu na státní příslušnost, obávat se tedy nemusejí třeba Slováci, kteří dojíždějí za studiem do Brna. Stejně jako jejich čeští kolegové jim od září vystačí buď platný průkaz ISIC (platný znamená s přelepkou na aktuální rok), nebo potvrzený žákovský průkaz, nic dalšího pro uplatnění slevy potřeba nebude.

Při nákupu jízdenky u přepážky, v automatu či online stačí vybrat či nahlásit studentské jízdné, zaplatit příslušnou sníženou cenu a ve vlaku či autobusu spolu s jízdenkou předložit průvodčímu jeden ze jmenovaných dokladů, potvrzujících studentský status. Více se dočtete třeba ZDE.

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info