Přijímačky – jaké jsou a jak na ně vyzrát

„Chci na Masarykovu univerzitu!“ Jestli vykřikujete tuto větu, máme opravdu radost. Teď potřebujete vědět, jak probíhají přijímačky. A taky jak je úspěšně zdolat. Čtěte dál – všechno vám povíme.

Připravte se na Test studijních předpokladů a možná „oborovky“

Na téměř všech fakultách budete vyplňovat Test studijních předpokladů. Výjimku tvoří lékařská fakulta, farmaceutická fakulta, fakulta sportovních studií a částečně i fakulta sociálních studií.

 • Na lékařské fakultě skládáte odborné přijímací testy (biologie, fyzika, chemie, somatologie).
 • Na farmaceutické fakultě skládáte oborové testy z biologie, chemie a fyziky a testy Všeobecných studijních předpokladů (VSP).
 • Na fakultě sportovních studií skládáte oborový test a praktickou přijímací zkoušku.
 • Na fakultě sociálních studií si můžete vybrat, zda chcete absolvovat Test studijních předpokladů (TSP) organizovaný MUNI, nebo test Obecných studijních předpokladů (OSP) organizovaný společností Scio. U obou variant však musíte absolvovat ještě test ze Základů společenských věd (ZSV) u společnosti Scio.

I když si podáte přihlášky na více programů, Test studijních předpokladů budete dělat jen jednou.

Připravte se na kurzech

Slovníček

TSP („téespéčka“)
Test studijních předpokladů

OSP („óespéčka“)
test Obecných studijních předpokladů

VSP
test Všeobecných studijních předpokladů (na farmaceutické fakultě)

OT („oborovky“)
oborový test

ZSV
test Základů společenských věd

TSP – 60 otázek, 5 možností a 100 minut

Už máme za sebou ročníky Testů studijních předpokladů offline, minulý rok jsme zvládli i online variantu. Jsme připraveni na všechno!

V roce 2022 však počítáme s návratem TSP v prezenční podobě.

Připravit se můžete na 60 otázek rozdělených do 6 subtestů – verbální, numerické, analytické a kritické myšlení, prostorová představivost a kulturní přehled. Na jejich zodpovězení budete mít dohromady 100 minut. Zadání testu je vždy v češtině s výjimkou deseti položek v anglickém jazyce. U každé otázky máte na výběr z 5 možností, z nichž je právě jedna správná.

Jak funguje hodnocení?

 • správná odpověď: 1 bod
 • chybná odpověď: minus ¼ bodu
 • žádná odpověď: 0 bodů

Zkuste si minulé TSP Jak řešit úlohy

„Systematičtější příprava zahrnovala hlavně zkoušení testů z minulých let cca 3 týdny před termínem přijímaček. Minulá zadání jsou volně dostupná a nastaví vám docela přesné zrcadlo, jak úspěšní byste mohli být na ostrém termínu. Měl jsem štěstí, že mi TSPčka šly tak nějak od ruky, takže jsem nepotřeboval přípravné kurzy. Spousta spolužáků ale univerzitní kurzy navštěvovala a mám od nich samé pozitivní recenze. Budu vám u TSP držet palce! :))“

David Poláček David Poláček
student práv

O výsledku rozhoduje percentil

Percentil vyjadřuje, kolik procent ostatních uchazečů odpovídalo stejně dobře nebo hůř než vy. Takže když máte percentil třeba 90, pak stejný nebo horší výsledek mělo 90 procent uchazečů.

Percentil, který k přijetí potřebujete, se u jednotlivých studijních programů i kombinací liší. A není předem stanovený – každý rok se číslo mění, protože se mění uchazeči a počet správných odpovědí. Podívejte se na výsledky přijímacího řízení z minulých let.

Způsob vyhodnocení oborových testů je u každého programu jiný.

Jak projít přijímacím řízením v 6 krocích

 • od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022

  1. Podejte přihlášku

  Nepoženeme vás na poštu, ani do Brna, přihlášku vyplňte elektronicky.

  Čas na podání přihlášky máte od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022. Cena jedné přihlášky se odvíjí podle jednotlivých fakult:

  • lékařská fakulta: 850 Kč
  • fakulta informatiky, farmaceutická fakulta a fakulta sportovních studií: 700 Kč
  • přírodovědecká fakulta: 650 Kč
  • fakulta sociálních studií 450 Kč 
  • všechny ostatní fakulty: 600 Kč
 • 2. Zjistěte si, jaké doklady bude třeba předložit

  Uchazeči o studium v bakalářském a magisterském studijním programu musí prokázat, že absolvovali středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou.

  Pokud jste absolvovali české středoškolské vzdělání, bude třeba doložit maturitní vysvědčení, a to z pravidla u zápisu ke studiu (viz níže). Fakulta vám včas sdělí více informací.

  Pokud jste absolvovali zahraniční středoškolské vzdělání, je třeba jej rovněž doložit. Více informací, jak to udělat, naleznete zde.

 • 3. Připravte se na přijímačky

  S přípravou rozhodně neotálejte – informace k přijímacím zkouškám i oborovým testům uvidíte ve své e-přihlášce.

 • od 23. dubna 2022 (pro PdF již od 19. dubna)

  4. Běžte na přijímačky

  Ve většině případů půjdete nejprve na Test studijních předpokladů, pak na případné oborové testy. Každý program má ale vlastní postupy a termíny.

 • 5. Zjistěte svůj percentil

  Zveřejňujeme jej on-line zpravidla do 7–10 dnů od zkoušky. Poté se můžete podívat, jestli by vám minulý rok stačil k přijetí. Ale nezapomeňte, že letos to může být jinak. 

 • 6. Přečtěte si výsledek

  Test studijních předpokladů: Přijímací komise MUNI po svém zasedání zveřejňuje výsledky přijímaček. Dozvíte se je on-line ve své e-přihlášce
  Oborové testy: Přijímací komise fakult zasedají v různé doby, takže termín zveřejnění výsledků oborových testů není jednotný.

 • Co se děje po přijetí

  Vyšlo to? Nevyšlo? Podívejte se, co se děje po přijetí do programu či do více programů.

Co když se nedostanete?

Pokud skončíte jen pár míst „pod čarou“, nevěšte hlavu. Většinou nenastoupí všichni přijatí studenti a jejich uvolněná místa zpravidla fakulta obsazuje studenty podle dosaženého pořadí. A když to nevyjde, nezoufejte a zkuste to příští rok znovu.

Kdybyste byli přesvědčeni, že jsme výsledek přijímacího řízení špatně vyhodnotili, podejte odvolání proti rozhodnutí. Ověříme, jestli jsme postupovali správně.

TSP pro uchazeče se specifickými nároky

Podle druhu a rozsahu zdravotního postižení vám můžeme formu testu přizpůsobit. Rozsah testu i způsob hodnocení ale zůstane stejný jako u standardního zadání.

Podívejte se na nabídku

 

Nevíte? Tápete?

Napište nám.

Víme úplně všechno a odpovídáme s úsměvem.
Můžete napsat na e-mail prihlaska@muni.cz, použít formulář nebo Facebook.
Při pokládání dotazu prosím uveďte studijní program, o který máte zájem, případně číslo své přihlášky.

Často kladené dotazy

Diskusní fóra


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info