Čeká vás prvák? Poradíme, co by vám nemělo utéct

Přechod na vysokoškolský způsob studia je velkou změnou oproti tomu, na co jste byli zvyklí na střední škole. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci, která se dotýká i výuky na vysokých školách, se může začátek studia jevit obtížnější. Abychom vám příchod na Masarykovu univerzitu co nejvíce usnadnili a zpříjemnili, sestavili jsme pro vás základní přehled informací, bez kterých se zvláště na začátku studia neobejdete.

Kde lze nalézt informace k IS MU a IT?

Protože bez Informačního systému (IS) se v průběhu celého svého studia prostě neobejdete, je na místě se s ním zodpovědně seznámit. Podívejte se na videa o IS , projděte si IS po kapkách, pokročilejší uživatelé ocení Akademii IS a rozhodně si do vašich aplikací připněte IS nápovědu.

A pokud si stále nebudete s ISem vědět rady, neváhejte se obrátit o pomoc na IS-techniky, kteří vám ochotně pomohou řešit uživatelské i technické problémy. Obracet se na ně můžete zde, nebo jim napište na: istech@fi.muni.cz.

Pokud budete potřebovat uživatelskou podporu při využívání e-learningových nástrojů, obrátit se můžete na e-techniky, a to na tomto webu, nebo na e-mailu: etech@fi.muni.cz.

Pokud budete potřebovat informace k IT službám na MU, ať už půjde o počítačové studovny, wi-fi, MS Office či vzdálený přístup VPN, informace hledejte zde.

Co na začátku studia musíte vědět a kam se na MU obracet pro pomoc?

Existuje řada osvědčených doporučení, jak postupovat a co neopomenout, abyste studiem hladce proplouvali. Pokud se budete držet toho, že neznalost neomlouvá, že ke svým problémům ve studiu (pokud už nastanou), přistupujete aktivně a zodpovědně a že spoléháte jen na oficiální zdroje a obracíte se na kompetentní osoby, máte to v kapse. Podrobnější "návod" čím se řídit, aby byl nástup na vysokou školu co nejhladší, najdete ve Strategii úspěšného studenta

A nebojte se, nejste v tom sami. Ať potřebujete poradit se studijními záležitostmi, kariérou, zdroji pro vaši diplomku nebo máte specifické studijní nároky, nasloucháme vám a nabízíme pomoc. Poradenská síť na MU je opravdu široká, tak ji neváhejte využít.

Co studenti v úvodu studia nejčastěji řeší?

Víte, kdy je vaše účast ve škole povinná a kdy je naopak na vás, zda do výuky půjdete? Povinně musíte chodit na semináře a cvičení. Přednášky jsou sice nepovinné, ale pokud na ně chodit nebudete, může vám uniknout spousta důležitých informací, které se jinde prostě nedozvíte. Více se dozvíte zde

Jak plynule postoupit do dalšího semestru? Někdy to není tak jednoduché. A pokud se vám nepodaří podmínky pro postup do dalšího semestru splnit, vaše studium bude ukončeno.
Co vše musíte splnit a na co nesmíte zapomenout, jsme pro vás přehledně připravili na jedno místo

Kromě toho, že vám studium přináší řadu výhod, máte i spoustu povinností. Znáte je?

Kam se mohu jako student prvního ročníku obracet pro fakultní informace?

Řada fakult připravila pro nově nastupující studenty prvních ročníků mnoho podpůrných prostředků, které vám vstup do studia ulehčí a pomohou vám se zorientovat v tom, jak to na fakultě chodí.
Pro informace se vydejte podle rozcestníku fakult níže a doporučujeme také podívat se na video TV MUNI.

Filozofická fakulta:
Všechny podstatné informace najdete na webové stránce pro prváky, na které je také instruktážní video proděkana pro studium.
Nenechte si ujít online Orientační týden pro prváky a pokud budete hledat informace k užívání IT, najdete je zde

Fakulta sociálních studií:
Informace najdete přehledně na jednom místě na webu pro prváky

Ekonomicko-správní fakulta:
Studenti prvních ročníků naleznou všechny důležité informace na webu pro prváky
Dne 10. 10. od 9:00 hod proběhne pro studenty kombinovaného studia na ESF online přivítání na fakultě a informační seminář, rozsah akce bude cca 60 minut.

Právnická fakulta:
Studenti prvních ročníků naleznou na webu PrF přehledně uspořádané Fakultní informace pro studenty 1. ročníků, Obecné informace MU, Základy práce v MS Teams i Informace k e-prezenčce.

Fakulta sportovních studií:
Informace pro studenty prvních ročníků najdete na webu fakulty v sekci student, přehledně a na jednom místě.

Pedagogická fakulta
Studentům je k dispozici elektronický průvodce studiem

Co je potřeba vědět, pokud výuka běží on-line?

Online výuka se na Masarykově univerzitě realizuje především prostřednictvím MS Teams.

Jak si MS Teams nainstalovat, přihlásit se a používat, si přehledně přečtěte zde.

Některé fakulty či katedry využívají i jiné online platformy (např. Zoom), v takovém případě dostanete konkrétní informace přímo od vyučujícího daného předmětu, nebo vedoucího katedry.

Pokud máte otázky, na které jste nenašli na webu odpověď, je řada míst na Masarykově univerzitě, na kterých se můžete ptát. Podívejte se do sekce Kdo mi může pomoci.

Další témata, která jsou pro studium neméně důležitá, najdete na hlavní studentské stránce přehledně rozdělená dle fází studia.

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho

Zeptejte se nás. Jsme jedno ucho