Co dělat v případě akutní krizové situace?

Kam se můžete obrátit v případě, že sami zažíváte akutní krizi, přemýšlíte nad ukončením svého života, nebo jste svědkem toho, kdy se někdo ocitá v ohrožení, případně ohrožuje druhé? To jsou samozřejmě velmi náročné situace pro každého z nás a často nás přemáhají spíše pocity zoufalství, šoku, nedokážeme racionálně přemýšlet. Je proto dobré vědět alespoň tolik, že v této situaci nemusíme být sami a znát místa, na která se můžeme obrátit, případně zdroj, kde tyto kontakty najdeme. Níže uvádíme několik z nich.

Jsem v krizi

Nad tím, jaké by to bylo, kdyby člověk tzv. „nebyl“ občas může přemýšlet každý. Pak jsou ale situace, kdy se cítíme opravdu akutně na dně, nejsme schopni běžně fungovat a situace se zdá opravdu neúnosná. Nebuďte v tom sami a pamatujte, že jsou zde kontakty, kam se v takovém případě můžete obrátit:

Při sebepoškozování či myšlenkách na sebevraždu, může být užitečná platforma P.S. žij, kterou zřizuje Národní ústav duševního zdraví. Rady, co dělat, pokud máte myšlenky na sebevraždu a propracovaný seznam linek důvěry a krizových center na svých stránkách přehledně uvádí iniciativa Na rovinu

Jsem svědkem krizové události

V případě, že jste svědkem rizikového jednání, kdy se někdo sám ocitá v ohrožení, případně ohrožuje jiné, zavolejte pomoc: policii (158, 112) nebo záchranku (155, 112).

Tyto situace pak můžeme rozdělit do dvou kategorií. Především u agrese a ohrožování okolí může často dotyčný jednat pod vlivem nějakých látek (alkohol, drogy atp.) či závažného psychického onemocnění a v tom případě opravdu nelze dělat nic jiného, než mu v činu pokud možno zabránit, samozřejmě s ohledem na to, abyste se do ohrožení nedostali sami. Pokud to není tento případ a dotyčný je v spíše v osobní krizi nezpůsobené jiným stavem vědomí, postupujeme následovně: S dotyčným zkuste navázat kontakt a udržujte jej co nejdéle. Snažte se například začít hovor o tématu, které dotyčného zajímá, vžijte se do jeho situace, snažte se, aby co nejvíce mluvil, klaďte otevřené otázky rozvíjející téma (A co bylo dál? A jak Vám v tom bylo apod.) a projevujte pochopení (To se nedivím, to by mě taky naštvalo apod.). Prvoplánově neodrazujte od sebevraždy a nic mu nevyčítejte (A co Vaši rodiče/děti/partner…?), obvykle to k ničemu nevede, cílem je v takové situaci si člověka vyslechnout, povídat si s ním.

V případě akutního ohrožení sebe sama je možno hospitalizovat člověka, i když s tím nesouhlasí – o tom rozhoduje v prvním kole lékař záchranné služby, kterou můžete přivolat (tel. kontakt 155). O celé situaci se můžete poradit na některé z linek důvěry či v krizovém centru.

Detailní manuál, jak pomoci při riziku sebevraždy, má na svém webu vypracován Národní ústav duševního zdraví. Doporučení NUDZ, jak postupovat v případě, že máte o někoho strach, najdete na platformě P.S. žij.

Manuál pro blízké člověka s psychickými potížemi a další rady a doporučení pro prevenci sebevražd najdete na webu organizace Nevypusť duši.

Propracovaný seznam linek důvěry a krizových center má na svých stránkách iniciativa Na rovinu.

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho

Bez popisku


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info