Noc vědců letos na MUNI odhalí tajemství. Rostlin, písma i enzymů
V pátek 6. října večer rozmístí MUNI po celém Brně desítky vědeckých stanovišť při akci Noc vědců. Všechny propojí speciální autobusová linka zdarma.
Baví vás přírodní vědy a/nebo matematika? Zajímá vás výzkum zohledňující potřeby společnosti? Pokud ano, tady se najdete.
absolventů je spokojeno s tím, co jim škola dala do života
průměrný nástupní plat
absolventů pracuje ve vystudovaném oboru
uchazečů je přijato
Globální změna klimatu a sucho, znečištění životního prostředí, příčiny rakoviny, chování černých děr ve vesmíru nebo genetický původ Evropanů. To jsou ochutnávky z témat, kterým se věnují odborníci na přírodovědecké fakultě a kterým se můžete věnovat i vy. Vybírat můžete z řady oborů od matematiky, fyziky, chemie, věd o Zemi až po biochemii, biologii či antropologii. Stát se z vás může vyhledávaný expert, kvalifikovaný laboratorní pracovník i středoškolský učitel.
Vedle přednášek a seminářů, které se odehrávají ve dvou areálech fakulty – jeden je v moderním kampusu a druhý v rekonstruovaném areálu v centru města – tráví studenti hodně času v laboratořích a za praktickými cvičeními míří i do terénu. Pro studenty geologie je třeba přímo v areálu fakulty otevřený cvičný hydrogeologický vrt. Osvěžit se při studiu můžete v krásné botanické zahradě i v zeleném areálu kampusu.
Díky různým kurzům máte možnost vyjet také do zahraničí, každý rok například vyráží vybraní studenti spolu s vyučujícími z kurzu polární ekologie provádět výzkumy na Špicberky a někteří se dostanou i na polární stanici v Antarktidě.
Studenti se také každý rok intenzivně zapojují do organizace akce Noc vědců, kde pomáhají s popularizací vědy. A nadšenci do cestování si určitě oblíbí Cestovatelské středy, kde si vysokoškoláci a učitelé vykládají o tom, kam vyrazili do světa, třeba i za poznáváním fauny a flóry.
![]()
„Studium na naší fakultě vám otevře dveře do světa. Díky tradičně silnému výzkumu jsem tu i já jako studentka získala základ pro doktorát v Německu a stipendium v USA, po návratu pak místo v univerzitním výzkumném centru. Nakonec mě to ale přitáhlo zpět na fakultu, za studenty. Baví mě totiž nejen výzkum, ale i výuka. Zapojuji do ní německou důslednost, americkou hravost a český smysl pro humor. To vytváří atmosféru, v níž studenti unesou i náročnější pasáže. Hlavně se ale nebojí ptát.“
Markéta Munzarová
ústav chemie
![]()
„Při studiu na přírodovědecké fakultě jsem se naučil kritickému způsobu uvažování, což je schopnost, která mě ve světě dezinformací a bludů chrání před ztrátou zdravé mysli a dobré nálady. Díky mým vyučujícím jsem se také naučil dívat na krajinu okolo sebe očima geologa. Získal jsem tak užitečný nadhled nad plynutím času. Ano, občas bylo studium náročné, někdy bylo potřeba zatnout zuby, ale neměnil bych. Šel bych do toho znovu.“
Pavel Gabzdyl
zástupce ředitele Hvězdárny a planetária Brno
V pátek 6. října večer rozmístí MUNI po celém Brně desítky vědeckých stanovišť při akci Noc vědců. Všechny propojí speciální autobusová linka zdarma.
Součástí slavnostního Zahájení akademického roku se letos poprvé stalo vedle předání Cen rektora pro vynikající pedagogy i vyhlášení Univerzitního vína pro rok 2023/2024.
Vývojový biolog Peter Fabian z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity povede jedno ze tří nových výzkumných center Dioscuri v Česku. MUNI tak uspěla v mezinárodním programu na podporu vědecké excelence ve střední a východní Evropě.
Projekt prvního českého vesmírného dalekohledu QUVIK, jehož vědeckou část budou řídit astrofyzici z Masarykovy univerzity, dostal zelenou. MUNI bude také provozovat vědecké operační středisko družice.