Katalánský jazyk a literatura

Srdce Románských jazyků

Podat přihlášku

Co se naučíte

Znáte Barcelonu, Mallorku nebo Valencii? Chtěli byste se naučit více o jazyku, kterým se tam mluví, a také něco více o kultuře a literatuře těchto oblastí? Přihlaste se tedy do oboru Katalánský jazyk a literatura Masarykovy univerzity!

V tomto bakalářském studiu získáte komunikativní kompetence v katalánštině minimálně na úrovni B2. Poznáte historii, kulturu, politiku, folklór, hudbu a kinematografii, umění, budete číst knihy a osvojíte si základní dovednosti pro literární i neliterární překlad. Zkrátka se stanete odborníky na jazyk a kulturu oblastí prozatím v České republice dosti neznámých. Jedná se o jedinečný obor v celé střední Evropě, a proto takových expertů jako vy tu nebude mnoho.

V průběhu studia se budete moci zúčastnit různých kulturních akcí. Například koncertů, autorských čtení nebo neformálních setkání s osobnostmi katalánské kultury. Budete se moci podílet na organizování mezinárodních přednášek a konferencí a prostřednictvím programu Erasmus budete mít příležitost vyjet za studiem téměř na kteroukoliv katalánskou univerzitu. Kromě toho jsou každé léto nabízena stipendia na letní kurzy katalánského jazyka a literatury na Mallorce, ve Valencii a v Andoře. A dokonce budete moci získat dvojí diplom studiem jednoho ročníku na Universitat Rovira i Virgili v Tarragoně.

Praxe

I když studium nevyžaduje povinné praxe, jako studenti budete mít v průběhu bakalářského studia možnost podílet se na řadě praktických úkolů například při organizaci kulturních akcí katedry. Budete se moci věnovat výuce katalánštiny pro veřejnost, účastnit se menších literárních soutěží nebo provázet hostující zahraniční učitele.

Chcete vědět víc?

Absolvování našeho studijního programu vám otevře dveře k velice bohatému profesnímu uplatnění: budete moci pracovat jako překladatelé, nakladatelé, komunikační technici ve firmách, učitelé jazyka na jazykových školách, budete mít možnost uplatnění v turistickém ruchu, v oblasti lingvistických technologií nebo v katalánském kulturním světě. A pokud budete chtít dále studovat, budete mít zvládnuté základy pro kritické myšlení a metodologii práce, které vám dovolí pokračovat v magisterském studiu téměř jakékoliv humanitně zaměřené disciplíny.

„Když jsem se chystala změnit obor, všimla jsem si díky mailovému upozornění nového oboru Katalánský jazyk a literatura. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla na tento jedinečný obor jít. O Katalánsko jsem se předtím zajímala hlavně kvůli fotbalu. Dříve jsem studovala francouzštinu a znalost tohoto jazyka, který je také románský, mi ve studiu katalánštiny pomohla. Za ty tři roky jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací přímo z první ruky a také bylo zajímavé sledovat aktuální politické dění na tomto území. Rozšířila jsem si obzory a myslím si, že mě katalánská kultura a způsob přemýšlení velmi pozitivně ovlivnily.“

Linda Havránková Linda Havránková
absolventka oboru Katalánský jazyk a literatura

Test studijních předpokladů (TSP): ne

Oborová zkouška: ano, ve formě ústního pohovoru

Ústní pohovor:

zjištění motivace uchazečů ke studiu programu a**všeobecný přehled o reáliích katalánských zemí.

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, 1. na základě certifikátu jazykové úrovně B1 a vyšší, 2. na základě prospěchu z profilových předmětů stanovených fakultou: anglický jazyk, český(slovenský) jazyk, základy společenských věd a čtvrtého předmětu, dle vlastního výběru uchazeče z fakultní nabídky. Bližší informace a formulář žádosti o prominutí přijímací zkoušky viz více zde

Filozofická fakulta MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Uchazeči budou seřazeni k přijetí na základě hodnocení u ústního pohovoru. Hranice úspěšnosti: 60 bodů z možných 100.

Načítám...

Doporučená literatura:,/p>

• David Utrera Domínguez, /Cultura y civilización catalanas/, Brno: Masarykova univerzita, 2014.
  • Michael Eaude, /Catalonia: A Cultural History, /Oxford: Oxford University Press, 2008, web: https://catalunya2011.blogspot.com/

Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva. Výjimkou jsou programy směřující k profesi učitele, kde jsou oba předměty studia rovnocenné a závěrečnou práci je možné psát v rámci libovolné aprobace.

Kombinace s programy z Filozofické fakulty

Kombinace s programy z Pedagogické fakulty

Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty

Kombinace s programy z Fakulty informatiky