Pomocné vědy historické

Termíny přihlášek

Co se naučíte

Co vlastně jsou pomocné vědy historické? Pokud si snad někdo myslí, že jde o nějaký méněcenný apendix historie, je na hlubokém omylu. Historické poznání se totiž neobejde bez několika tradičních disciplín zaměřených na rozbor a zpřístupňování písemných pramenů. Přestože tyto disciplíny představují základní nástroje pro studium starších dějin, ve studijním plánu historie jsou dnes zastoupeny jediným kurzem. Pokud se tedy zajímáte o starší české a evropské dějiny (asi do roku 1800), představují pomocné vědy historické vynikající doplněk nebo zajímavou alternativu ke studiu historie i dalších historických věd.

Co se u nás naučíte? Základem studia je čtyřsemestrální kurz paleografie, v němž se podrobně seznámíte s vývojem latinského písma od antiky po novověk a dokážete rozluštit i obtížně čitelné texty. V sérii kurzů diplomatiky poznáte vývoj úředních písemností od antiky až do raného novověku. Další pomocné vědy historické se zabývají historickým vývojem pečetí (sfragistika), erbů (heraldika), příbuzenských vztahů (genealogie), kalendáře (chronologie), měr a vah (metrologie), peněz (numismatika), rukopisných knih (kodikologie) a nápisových památek (epigrafika), abychom uvedli alespoň ty hlavní. Studijní program věnuje vyváženou pozornost všem uvedeným disciplínám v kontextu dějin středověku a raného novověku. Nedílnou součástí studia je intenzivní výuka latiny a němčiny coby jazyků, kterými je napsána podstatná část pramenů ke starším českým a středoevropským dějinám.

Během studia se můžete zapojit do řady výzkumných projektů Ústavu pomocných věd historických a archivnictví či absolvovat praxi v některé paměťové instituci. Využít můžete samozřejmě také bohaté nabídky studia nebo praxe v zahraničí (zejména v Rakousku, Německu, Itálii, Polsku a na Slovensku).

Jako absolventi budete připraveni pro analytickou práci se staršími písemnými prameny, což můžete využít jako odborní historikové, pracovníci archivů, muzeí, galerií nebo rukopisných oddělení knihoven. Vedle toho si osvojíte základy editorských dovedností, které můžete dále prohloubit v navazujícím magisterském studiu.

Je studium programu pro vás?

Pokud při návštěvách muzeí, hradů, zámků nebo kostelů pociťujete zvědavost, co je obsahem starobylých nápisů, co se píše na pergamenových listinách a v rukopisech a kdo se ukrývá za pestrými erby, pak vás studium pomocných věd historických jistě nezklame. Po jeho absolvování budete nejen schopni staré nápisy či listiny přečíst, ale práce s nimi se může stát vašim celoživotním posláním.

Praxe

Součástí studijního programu je povinně volitelná třítýdenní „praxe v paměťové instituci“, kterou můžete absolvovat v archivu, muzeu nebo historické knihovně. Praxi si můžete domluvit sami nebo využít nabídku partnerských pracovišť Ústavu pomocných věd historických a archivnictví. Podmínkou je, že se musí jednat o instituci spravující archivní, rukopisné, numismatické či jiné relevantní fondy a sbírky a že praktikant bude pracovat se starším materiálem (cca do roku 1800). Vedle toho je možné absolvovat volitelnou praxi v zahraniční paměťové instituci, kde lze opět využít zajímavou nabídku partnerských institucí.

Chcete vědět víc?

Jako absolventi budete schopni provést spolehlivý přepis, dataci a rozbor středověkých a raně novověkých písemných pramenů. Budete se také důkladně orientovat v problematice jednotlivých pomocných věd historických v kontextu dějin středověku a raného novověku.

Studium vás připraví pro práci na vybraných pozicích v archivech, muzeích, galeriích či knihovnách, a to především při správě a zpracování historických fondů a sbírek. Na těchto pozicích se však předpokládá, že budete pokračovat i v navazujícím magisterském studiu.

Vše, co se během studia naučíte, jako například schopnost kritické analýzy pramenů nebo aktivní znalost němčiny, můžete uplatnit i v řadě dalších zaměstnání mimo oblast historických věd. Například ve státní správě a samosprávě, publicistice nebo cestovním ruchu

Údaje z předchozího přijímacího řízení (přihlášky 27. 7. – 27. 8. 2020)

Předmět přijímací zkoušky: oborový test, v němž budou prověřeny znalosti českých a světových dějin od doby stěhování národů do roku 1989 v rozsahu gymnaziální látky Termín přijímací zkoušky: 1. 9. 2020, 10:00

Žádné informace nejsou k dispozici

Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva. Výjimkou jsou programy směřující k profesi učitele, kde jsou oba předměty studia rovnocenné a závěrečnou práci je možné psát v rámci libovolné aprobace.

Kombinace s programy z Filozofické fakulty

Kombinace s programy z Pedagogické fakulty

Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty

Kombinace s programy z Fakulty informatiky

Kombinace s programy z Fakulty sociálních studií

Předměty

Jak může vypadat vaše studium:

Jednooborové studium

Sdružené studium

Navazující studium

Informace o studiu

Zajišťuje Filozofická fakulta
Forma prezenční ano
kombinovaná ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ano
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

doc. PhDr. Dalibor Havel, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: