Anglický jazyk a literatura

Cílem studia tohoto oboru je získání hlubokých znalostí literatury a kultury anglicky mluvících zemí (VB, USA, Kanady i Austrálie) a také získání znalostí funkce a teorie jazyků s důrazem na angličtinu. Studenti tohoto oboru získají také vědomosti o teorii a praxi překladu a rozvinou schopnost myslet analyticky, pracovat samostatně a vyjadřovat se písemnou formou.

• komplexního písemného i ústního projevu v angličtině;
  • disponovat vědomostmi o literatuře, kultuře a dějinách Spojeného království, USA, Irska a zemí Commonwealthu.

„Kromě vstřícného přístupu pedagogů oceňuji na filozofické fakultě zejména příležitost zapojit se do spolkové činnosti. Spolupracuji s Nadačním fondem studentů FF MU a mám tak možnost účastnit se přípravy akcí, jako jsou veletrhy vysokých škol, dny otevřených dveří nebo ples.“

Petr Sucháček Petr Sucháček
student pedagogiky

Absolvent oboru je schopen komplexního písemného i ústního projevu v angličtině a je vybaven vědomostmi o literatuře, kultuře a dějinách Spojeného království, USA, Irska a zemí Commonwealthu. Kromě práce v oboru (překladatelství, tlumočnictví, redaktorská činnost, publicistika, cestovní ruch, pedagogická činnost na středních a vysokých školách) se uplatní v profesích, jež vyžadují schopnost samostatného a kritického myšlení a výbornou vyjadřovací schopnost.

Zajišťuje Filozofická fakulta
Forma prezenční, kombinovaná
Vyučovací jazyk čeština, angličtina

absolventů našlo práci snadno

Kateřina Tučková

„I sny, jako stát se úspěšným spisovatelem, se plní. Obory jsem si vybrala srdcem, protože už na gymnáziu šlo o mé nejoblíbenější předměty. Během studia jsem získala většinu odborných znalostí, které mi pomohly v roce 2013 získat literární ocenění Magnesia Litera za knihu Žítkovské bohyně.
Studium umění mě přimělo myslet na detail, na to, že na všem záleží, že krása spočívá v drobnostech. Studium literatury mě přimělo přemýšlet do šíře – historické i individuální. Myslím, že jsem svět vlastně poznávala skrze knihy. A mám radost, že ho dnes můžu uchopovat skrze ty vlastní.“

Kateřina Tučková
spisovatelka a kurátorka

Oborové kombinace s oborem Anglický jazyk a literatura

Kombinace s obory z Filozofické fakulty

Obory z Filozofické fakulty je možné libovolně kombinovat do dvouoborového studia. Přihláška se podává pro každý obor samostatně a teprve po úspěšném absolvování přijímacího řízení, u zápisu ke studiu, se uvádí, které obory si přejete spojit.

Výjimky, které nelze kombinovat, jsou tyto obory
: Balkanistika, Český jazyk se specializací počítačová lingvistika, Informační studia a knihovnictví, Polština se zaměřením na oblast firemní praxe, služeb a cestovního ruchu, Ruština se zaměřením na oblast firemní praxe, služeb a cestovního ruchu, Sociální pedagogika a poradenství a Psychologie.

Kombinace s obory z jiných fakult

Fakulta sportovních studií
Animátor sportovních aktivit
Fakulta sociálních studií
Bezpečnostní a strategická studia
Environmentální studia
Evropská studia
Genderová studia
Mediální studia a žurnalistika
Mezinárodní vztahy
Sociální antropologie
Sociální práce
Sociologie
Veřejná politika a lidské zdroje
Přírodovědecká fakulta
Geografie a kartografie se zaměřením na vzdělávání
Geologie pro víceoborové studium
Matematika se zaměřením na vzdělávání
Ekonomicko-správní fakulta
Hospodářská politika
Veřejná ekonomika a správa

Informace zobrazené v tomto bloku se vztahují k minulému přijímacímu řízení.

Předměty přijímací zkoušky: Test studijních předpokladů a oborový test. Bližší informace k TSP: http://www.muni.cz/tsp Oborový test: Obor vyžaduje pokročilou znalost jazyka (nad úrovní FCE). Test z jazyka anglického je pouze písemný (délka trvání 60-70 minut) a zahrnuje: - porozumění čtenému (testuje porozumění, slovní zásobu, schopnost logického myšlení) - doplňování výrazů do souvislého textu (tzv. cloze test, testuje porozumění, mluvnici, slovní zásobu) - literární, kulturně-historický přehled týkající se převážně Velké Británie a USA Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: http://www.phil.muni.cz/wff/home/prijimaci. Obecné informace o přijímacím řízení na MU: http://www.muni.cz/admission/bachelor. FF MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Doporučená literatura: - Ready for FCE - Ready for CAE

• Celkový počet bodů v oborovém testu: 100 bodů.
  • Hranice úspěšnosti v oborovém testu: 60 bodů.
  • Uchazeči, kteří úspěšně vykonají oborový test, budou seřazeni do konečného pořadí podle výsledků TSP.

Oborové zkoušky
Oborový test

8. - 9. 6. 2017

Průvodce přijímacím řízením

Nejčastěji zapisované předměty

Doporučené studijní plány a další informace najdete ve studijním katalogu fakulty.